top of page

דיאטנית הסוכרת שלי ואני

 

 

 

חושב שדיאטנית מבינה רק בפריכיות עם קוטג'? כבר קראת הכל על תזונה בסוכרת באינטרנט ואתה לא חושב שיש לה מה לתרום לך?

אם כן, הכתבה הזו היא בדיוק בשבילך.

אמנם תחום העיסוק המוכר ביותר של הדיאטניות הוא לסייע במקצועיות ובמסירות בשמירה על משקל גוף תקין אך תפקידה לא מסתיים רק בכך. ניתן לדוגמא מצב שבו כואבת לנו הבוהן ברגל ואז נפנה לחפש אורטופד ועדיף שיהיה מומחה לכף הרגל עם דוקטורט בבהונות, כך בדיוק גם לדיאטניות יש תחומים שבהם הן מתמחות ובעלות ידע נרחב כמו דיאטניות שמתמחות בסוכרת. תתפלאו כמה דיאטנית מומחית לסוכרת יכולה לתרום ולסייע בשיפור איכות החיים וההצלחה באיזון הסוכר.

 

לפניכם סיפור אחד שמייצג רבים ואולי בפעם הבאה גם אתה תרצה להיכנס לדיאטנית סוכרת כדי לראות כיצד ההרגלים שלך יכולים להשפיע לטובה על איכות חייך.

 

פתאום ביום בהיר אחד אובחנתי כחולה סוכרתי.

אז למרות שאמא ואבא וסבתא וסבא ואפילו הדודים, שלא נדבר על מליוני אנשים סביבי פתאום חולים בסוכרת, והופעת הסימנים הברורים שלא הצלחתי להתעלם מהם, עדיין קיוותי שלי זה לא יקרה ושאוכל להמשיך לחיות את חיי מבלי להיכנס לקטגוריות "הסוכרתי". זה לא קרה.

כמו כל בן אדם שפוי בעולם הווירטואלי של המאה ה21, פניתי מהר לאינטרנט בחיפוש אחר הדבר הבא בסוכרת כי כמובן שטיפול סטנדרטי ודיאטה מאוזנת הם בנאליים מידיי וכבר עברו מהעולם לטעמי.

לאחר תקופה לא ארוכה שוב קיבלתי את הנאום הקבוע של הרופא: "הכל נובע מעודף משקל" הסביר לי, "ערכי הסוכר שלך לא מאוזנים" הוסיף, "אולי תלך לדיאטנית שמתמחה בסוכרת?" אמר בספק שאלה ספק קביעה. ובלית ברירה נאלצתי לקבוע תור לדיאטנית סוכרת על אפי וחמתי.

לקראת המפגש בדקתי, חקרתי, בחנתי וקניתי את כל האפשרויות הקיימות בשוק ולא בחלתי בשום אמצעי.

הדיאטנית הזו, מה היא כבר תגיד לי שאני לא כבר יודע? שאסור לאכול מתוק? שצריך לרדת במשקל? שחשוב לעשות פעילות גופנית? שצריך לאכול רק פרכיות עם קוטג' וצלחת חסה לקינוח?

את כל זה אני כבר יודע!

 

בסופו של דבר, לאחר שנואשתי מכל ניסיונותיי העצמאיים, החלטתי לנסות וללכת לדיאטנית כי אין לי באמת מה להפסיד. הגעתי לדיאטנית במצב רוח עגום מתמיד וקיבלה אותי למרבה הפתעתי ובניגוד לדמיוני אישה מסבירת פנים למראית עיין, אך אותי היא לא יכולה להטעות, אני יודע בדיוק מה היא רוצה ממני ואני לא מוכן בשום פנים ואופן לספק את הסחורה.

"אני לא באמת צריך דיאטנית" הצהרתי. את הרוב אני כבר יודע. "פשוט אני לא כל כך מאוזן ולכן הרופא שלח אותי לדיאטנית שאמורה להיות מומחית לסוכרת".

"אתה בודק את ערכי הסוכר" שאלה "יש לך מד סוכר במקרה"? מה לה ולערכי הסוכר שלי תהיתי? הרי היא דיאטנית שמבינה רק בסוגי נבטוטים ושאר ירקות השדה. באותו הרגע הבנתי שהיא הולכת לראות את כל ערכי הסוכר שהחלטתי להשמיט וכשהושטתי יד מהוססת לתיק וגיליתי שהמד עדיין נמצא לצערי במעמקיו, נאלצתי להסגירו לידיה.

 

 במיומנות מפתיעה חיברה הדיאטנית את המד שלי למחשב שלה והפיקה ממנו דוח של כ30 עמודים עם התפלגויות הסוכר שלי על גבי כל סוגי הגרפים הקיימים באקסל ומחוצה לו. לאחר כמה מבטים ועוד כמה שאלות על אורח חיי הכולל שאלון צולב על הרגלי האכילה והפעילות שלי, הצליחה הדיאטנית לשקף לי את תנודות הסוכר ולהסביר לי בדיוק מה עליי לעשות כדי למנוע ערכי סוכר גבוהים או נמוכים מידי שהוציאו אותי משגרת חיי והקשו עליי את התפקוד היום יומי שלי!

"לא ידעתי שאת מבינה בזה" השבתי בביישנות לקראת סוף המפגש. "מתי נוכל שוב להיפגש"? בכל זאת המרפאה נמצא בדרך שלי הביתה אז אולי אוכל לקפוץ רק עוד פעם לראות אם יש משהו חדש.

 

וכך, תוך פחות משעה נשבר לי מיתוס שהשקעתי בבנייתו במשך חיים שלמים ונאלצתי להודות שאולי דיאטנית בכל זאת יכולה לעזור לי באיזון הסוכר ושיש לה יותר מה להגיד מאשר "תאכל הרבה ירקות". והאמת שאני לא מוותר על פגישה איתה פעם בתקופה, ככה על הדרך, כי גם ככה אני צריך להגיע לרופא...

 

 

 

bottom of page