top of page

עונת החתונות

 

 

 

ספירת העומר נסתיימה לה ועונת החתונות החלה, והנה אנו מתחילים לפנות מקום על המקרר בין התפריטים השונים שאימצנו במשך השנים, לתליית ההזמנות הרבות המתחילות לזרום אלינו בקצב מסחרר, ותוך כמה חודשים יוצרים קולאג' מדהים של הזמנות לארועים שונים מחברים וקרובים רחוקים שלעיתים לא שוחחנו עימם כבר שנים…

 

תוך כדי שאנחנו משריינים לנו מקומות ביומן ומבטלים את כל פגישותינו, אנו מגלים שישנם שבועות שאנו מוזמנים ל3 אירועים בשבוע אחד, שבהם ההוצאה הקלורית היא לא ההוצאה העיקרית שלנו…

 

אז מה עושים??

 

כמו כל תהליך בחיים, ישנם 3 שלבים שיכולים לעזור לנו לשרוד את עונת החתונות ולא לעלות במשקל, לשמור עליו ואף להמשיך ולהוריד ממנו אם זה רצוננו.

 

אם כן השלבים מתחלקים:

לPRE- איך נערכנו לפני האירוע,

DURING- איך אנחנו מתפעלים את האירוע עצמו

וPOST- כצד התנהגנו לאחר האירוע.

 

במידה ותצליחו לשמור על הכללים ב3 השלבים, תובטח לכם הצלחה מדהימה בשמירה על המשקל ולא תגיעו לאירוע האחרון בעונה במידת מכנסיים גדולה פי שתיים מאשר היתה בתחילת העונה.

 

שלב הPRE- תכנון נכון של היום:

פחות כדאי:

לדלג על ארוחת הבוקר- כך תתחילו לפתח רעב שילווה אתכם במשך כל היום.

איכלו ארוחת בוקר רגילה כפי שאתם נוהגים בדרך כלל:

 

רעיונות לארוחת בוקר:

1-2 פרוסות לחם +גבינה, קוטג',טחינה+ירקות, או קערת סלט עם ביצה או טונה

 

פחות כדאי:

לדלג על ארוחת הצהריים- אם אתם לא רוצים להגביר עוד יותר את תחושת הרעב ולאבד שליטה בשנייה שתגיעו לאירוע תוך התנפלות על המנות הראשונות העתירות בקלוריות!

 

כדאי:

לערוך יום הפוך-איכלו ארוחת צהריים קלילה, כפי שהייתם אוכלים לארוחת הערב אם לא היה לכם אירוע.

ארוחת צהריים קלילה יכולה להיות סלט גדול עם חתיכות בולגרית או טונה או סלט עם נתחי עוף +2 פרוסות לחם דגנים או לחמניה קטנה.

או כריך מלחם מלא עם פסטרמה, חזה עוף, טונה או חביתה+ירקות.

אם יש לכם נסיעה ארוכה למקום האירוע או שיצאתם מהעבודה וארוחת הצהריים התקיימה שעות רבות לפני תחילת השמחה, קחו איתכם פרי או חטיף אנרגיה או חטיף קטן .

 

פחות כדאי:

לאכול ב12:00 בצהריים בחדר האוכל ואחר כך רק ב20:00 בערב- אלו 8 שעות ארוכות המלוות בפנטזיות על המטעמים הרבים שייתכן ויוגשו באירוע, המעודדות את הרעב. דעו שגם הפאזה הצאפלית- כלומר רק לדמיין אוכל ברוחנו, כבר גורמת לתחילת הפעלת מערכת העיכול, להפרשת מיצי הקיבה ולרעב מוגבר.

אז לאחר שלבי ההכנה, הגענו לשלב הקריטי ביותר-

 

כיצד אנו מתפקדים במהלך האירוע- הDURING.

כיוון שאכלנו במשך היום ואנו לא מורעבים, אנו יכולים לנקוט בשיקול דעת בשלב המנות הראשונות, לערוך סיור ולבחור לנו את המנות הנחשקות ביותר בעינינו.

 

פחות כדאי-

לקחת מכל הבא ליד, כל מנה בצלחת נפרדת ולהתמלא רק מהמנות הראשונות, שהרי מחכה לנו עוד ארוחה שלמה בהמשך.

 

כדאי:

לערוך סיור קטן לבחינת כל המטעמים המוצעים, קחו צלחת אחת בגודל סביר (מדובר על צלחת קטנה של מנות ראשונות) ומלאו אותה – השתדלו להשאיר מקום גם לירקות, חיים או קלויים.

 

פחות כדאי:

כמו שלא הייתם קונים חתול בשק, אל תבחרו מאכלים שאינכם רואים מה הם מכילים (כלל זה נכון גם בזמן המנות הראשונות), בדרך כלל הבצק הוא מיותר ועדיף לאכול מתאבן שאתם רואים ממה הוא עשוי כי חבל על הקלוריות של הבצק כשיש כל כך הרבה דברים אחרים שאפשר לאכול.

 

כדאי:

לבחור מנות טריות, מוקפצות, אפויות ,צלויות ומבושלות ולא מטוגנות כמו סיגרים ובורקסים. סושי מהווה מנת פתיחה נפלאה, משביעה ולא עתירה בקלוריות (לא סושי בטמפורה!).

 

שתייה:

ביחרו משקה אחד שאותו תרצו לשתות ואל תערבבו מספר משקאות בכדי למנוע תופעות לוואי בהמשך. האלכוהול נספג בקיבה ולכן גם לא כדאי לשתות על קיבה ריקה כדי לא להשתכר כבר בתחילת האירוע ולבייש את עצמיכם על רחבת הריקודים מאוחר יותר.

 

זיכרו שיין יבש מכיל כשליש מהקלוריות מכל קוקטייל אלכוהולי שיוצע, אז אם אתם רוצים לשתות קוקטייל, עשו זאת כטעימה ולאחר שנהניתם, שתו יין או משקה אלכוהולי אחר ללא מיצים מוספים.

 

שתו מים ולא מיצים או משקאות מוגזים ממותקים.

 

הארוחה העיקרית-

איכלו סלטים טריים כמו סלט ירקות, כרוב וחמוצים ופחות סלטים מוצפים בשמן ובמיונז.

 

ביחרו מנת פחמימה אחת! אם אתם רוצים לאכול לחמנייה עם הסלטים- וותרו על התוספת הפחמימתית- האורז או תפוחי האדמה וההפך.

 

כדאי:

לבחור כמנת פתיחה דג אפוי או על הגריל ולא מטוגן.

למקפידים- בחרו מנת חלבון אחת- או דג או מנה בשרית או מנת עוף ולא גם וגם (למרות ששמתם צ'ק לא חייבים לאכול מהכל!).

אני הייתי מוותרת על הפחמימה בכלל כי רוב הסיכויים שאכלנו פחמימה כבר במנות הראשונות ואין צורך להגזים.

 

ריקדו!!!!

אל תשבו לייד השולחן , אתם לא בארוחת ערב בבית אבות (סליחה סבתא). יש לכם הזדמנות נפלאה להזיז את עצמיכם ולהוציא אנרגיה במשך כמה שעות טובות- נצלו אותה.

 

הקינוחים:

ביחרו קינוח אחד בלבד! אל תעמיסו 10 קינוחים זה לא "בשביל השולחן"! בסופו של דבר אם נביא 10 קינוחים ,רוב הסיכויים שנטעם מכולם ואם נביא אחד אז מקסימום נגנוב עוד אחד בדרך החוצה…

שתו תה עם נענע בסוף האירוע ולא הפוך על חלב (או חלב סויה). כוס חלב תוסיף לנו עוד 100 קלוריות לארוחה העתירה ממילא.

 

השלב האחרון

 

אחרי שצלחנו את האירוע והגענו הביתה עייפים,שיכורים ומרוצים, אל תפתחו את המקרר! הרגע חזרתם מאירוע ואכלתם במשך 4 שעות לפחות לסירוגין! אתם וודאי לא רעבים!

וותרו על נשנושים ביום שאחרי למען הקיזוז של הקלוריות העודפות שצרכתם ביום שלפני.

 

למחרת-הגיעו להתאמן או צאו להליכה.

 

ולקינוח סיפור אמיתי- אחותי ספרה לי שלאחר שבילתה במסיבה שבה רקדה כארבע שעות,ביום שלמחרת עלתה על המשקל ושקלה חצי קילו פחות- אז עם שלושה אירועים בשבוע אנחנו יכולים לסיים את עונת החתונות אף רזים בכמה קילוגרמים!!!

 

והכי חשוב, שיהיה במזל!!!

 

bottom of page